fbpx

Zakażenie układu moczowego – przyczyny, objawy i leki

Zapalenie pęcherza jest jedną z najczęściej występujących infekcji układu moczowego. Dotyka ono głównie kobiet – dolegliwość występuje co najmniej raz w życiu u 10% populacji żeńskiej, a częstość zakażeń wśród pań jest 10-krotnie większa niż u mężczyzn.1 Jest to schorzenie, które z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych i często utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Jakie zatem leki na zapalenie pęcherza oferują nam koncerny farmaceutyczne? Jakie są przyczyny i objawy tej choroby? Odpowiadamy!

Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego – dlaczego jest takie ważne?

Układ moczowy odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ma on za zadanie zbierać i usuwać zbędne produkty przemiany materii, które powstały na skutek reakcji biochemicznych. Nerki całą dobę filtrują krew, aby następnie wydalić szkodliwe substancje (mocznik, amoniak) wraz z moczem. Ponadto prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych umożliwia zachowanie homeostazy, czyli równowagi. Układ ten odpowiada bowiem za regulację ciśnienia krwi. Narządami, które wchodzą w skład systemu moczowego, są:

  • nerki,
  • moczowody,
  • pęcherz moczowy,
  • cewka moczowa.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Zapalenie w obrębie układu moczowego częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn ze względu na odmienną anatomię cewki moczowej. U pań jest ona znacznie krótsza, co sprawia, że patogeny mają większą dostępność do pęcherza. Zazwyczaj infekcja wywołana jest przez bakterie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), które przedostają się z odbytu do cewki na skutek stosunku seksualnego, noszenia niektórych rodzajów bielizny czy też przez nieprzestrzeganie zasad higieny.

Do innych czynników przyczynowych zaliczamy m.in.:

  • przerost drożdżaków,
  • zaburzony skład flory fizjologicznej dróg rodnych spowodowany mniejszą ilością estrogenów, szczególnie u kobiet po menopauzie;
  • przerost gruczołu krokowego (w przypadku mężczyzn),
  • powikłania chorób współistniejących, np. zakażenia nerek, cukrzycy, nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego, kamienie nerkowe, urazy rdzenia kręgowego;
  • menopauza,
  • przyjmowanie niektórych leków (szczególnie tych stosowanych w chemioterapii),
  • antykoncepcja dopochwowa,
  • radioterapia okolic miednicy,
  • niepełne lub nieprawidłowe opróżnianie pęcherza,
  • długotrwałe stosowanie cewnika.

Zapalenie w obrębie układu moczowego – objawy

Infekcje dolnych dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza, dają nieprzyjemne oraz niepokojące objawy, które są dość charakterystyczne. Są to m.in.:

  • ból, pieczenie lub kłucie podczas oddawania moczu,
  • parcie na mocz i dyskomfort w dolnej części brzucha,
  • częstomocz,
  • krwiomocz,
  • stany podgorączkowe, gorączka i ogólne złe samopoczucie,
  • ból w dolnej części pleców (okolica lędźwiowa), ból brzucha (bezpośrednio nad kością łonową).

PAMIĘTAJ! Ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu nie zawsze są wynikiem infekcji pęcherza. Takie symptomy mogą świadczyć o innej chorobie, takiej jak zapalenie cewki moczowej. U kobiet wyżej wymienione dolegliwości nierzadko występują także przez zapalenie pochwy, najczęściej na tle grzybiczym.

Zapalenie pęcherza – powikłania

Nieleczone zakażenie dróg moczowych może prowadzić do wielu poważnych komplikacji. Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, które mogą rozwinąć się na skutek zapalenia pęcherza, jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ma ona podłoże bakteryjne – patogeny przedostają się z moczowodów do nerek, powodując stan zapalny.

Innym powikłaniem, które zagraża życiu, jest urosepsa (inaczej posocznica moczowa). Polega ona na wystąpieniu zespołu uogólnionej reakcji zapalnej (systemic inflammatory response syndrom – w skrócie SIRS) przez zakażenia układu moczowego.

Zakażenie układu moczowego – leczenie

Jak leczyć zapalenie pęcherza? Leki są podstawowym elementem całej terapii. Do hospitalizacji wykorzystuje chemioterapeutyki, które zaliczane są do antybiotyków. Odgrywają one rolę środków przeciwbakteryjnych, a ich mechanizm działania opiera się na hamowaniu syntezy białek patogenów i uszkadzaniu ich DNA. W większości przypadków stosuje się furazydynę, która należy do pochodnych nitrofuranu. Leki na zapalenie dróg moczowych z tą substancjami zazwyczaj są specyfikami pierwszego wyboru. Lekarze zalecają je bowiem najczęściej wówczas, gdy pacjent po raz pierwszy zgłasza się do nich z takim problemem. W dodatku są one bardzo efektywne w łagodnym stadium choroby.

Zakażenie układu moczowego – antybiotyk w postaci tabletek

Jaki antybiotyk na infekcje dróg moczowych będzie najskuteczniejszy? Jest to uzależnione od tego, do jakiego stopnia zaawansowania zdążyła rozwinąć się choroba. Niemniej jednak w medycynie rozpoznaje się najpowszechniejsze produkty lecznicze, które charakteryzują się dużą efektywnością wśród większości pacjentów.

  1. Leki na zakażenie układu moczowego z TrimetoprimemTrimetoprim to substancja, będąca inhibitorem enzymu reduktazy kwasu dihydrofoliowego. Enzym ten pośredniczy w syntezie białek i składników DNA bakterii i pierwotniaków. Tego typu leki na zapalenie dróg moczowych na receptę są stosowane w leczeniu zakażeń o charakterze ostrym i niepowikłanym.
  2. Leki na infekcje dróg moczowych z Trimetoprimem i SulfametoksazolemSpecyfiki zawierają dwie substancje czynne, które hamują aktywność wybranych enzymów bakteryjnych. Są one używane w celu zlikwidowania wrażliwych szczepów bakterii E. coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Morganella morgani, Proteus mirabilis i Proteus vulgaris. Tabletki na zapalenie układu moczowego z tymi związkami mogą przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci od 6 roku życia oraz kobiety ciężarne w I trymestrze ciąży.

Zapalenie pęcherza moczowego – leki w postaci zawiesiny

W zakażeniach dróg moczowych często wykorzystywane są antybiotyki w postaci zawiesiny, które bezpośrednio oddziałują na pęcherz. Substancją czynną takich preparatów jest głównie fosfomycyna, hamująca przyleganie bakterii do błony śluzowej układu moczowego. Lek na zakażenie dróg moczowych z fosfomycyną działa na zasadzie unieczynnienia enzymu bakteryjnego biorącego udział w syntezie ściany komórkowej patogenu i zatrzymywaniu tej syntezy, co skutkuje śmiercią komórki. Substancja wykazuje szerokie spektrum funkcjonalności, dzięki czemu jest skuteczna w zwalczaniu wielu gatunków bakterii powodujących zapalenie pęcherza.

Fosfomocyna znalazła swoje zastosowanie w leczeniu ostrych, niepowikłanych infekcji układu moczowego, obfitego bezobjawowego bakteriomoczu oraz w profilaktyce zakażeń dróg moczowych przed zabiegami chirurgicznymi.

Leki na zapalenie pęcherza moczowego nie działają – co robić?

Zdarza się, że tabletki na układ moczowy, wraz z zawiesiną, nie przynoszą zamierzonych efektów. Wówczas konieczna jest dalsza diagnostyka, która pomoże rozpoznać, jakie szczepy bakterii znajdują się w pęcherzu. W celu rozpoznania pacjent powinien udać się na badanie ogólne moczu, a przede wszystkim posiew, który wykrywa i identyfikuje patogeny odpowiedzialne za zapalenie dróg moczowych.

Leki na receptę jednakże są bardzo skuteczne w większości przypadków, a wyżej opisana sytuacja jest bardzo rzadka i występuje zazwyczaj, gdy w pęcherzu obecne są bakterie niewrażliwe na antybiotyki.

Leki na zapalenie pęcherza a domowe sposoby

Czy domowe metody na wyleczenie infekcji pęcherza moczowego są alternatywą dla farmakoterapii? Zdecydowanie nie, aczkolwiek mogą one wspomóc kurację. Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad!

  1. Napary z korzenia pietruszki, liści pokrzywy, liści brzozy, kłącza perzu czy skrzypu polnego świetnie sprawdzają się przy infekcjach dróg moczowych, ponieważ wykazują działanie moczopędne i antybakteryjne. Tego typu ziołowe preparaty można także użyć do nasiadówki w wannie.
  2. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie, które wspomaga pracę nerek i pozwala na szybsze pozbycie się patogenów z pęcherza.
  3. Suplementy diety lub soki z żurawiną mogą w tym okresie okazać się zbawienne. Żurawina bowiem zawiera proantocyjanidyny, które utrudniają przenikanie bakterii E. coli do pęcherza moczowego. Z tego powodu warto profilaktycznie spożywać ten owoc w różnych postaciach, aby zapobiec ewentualnym nawrotom choroby.

FAQ:

  • Jakie są konsekwencje braku postępowania przy zapaleniu pęcherza?

Nieleczone zakażenia dróg moczowych mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak zapalenie miedniczek nerkowych czy też urosepsa. Bardzo ważne zatem jest sprawne postępowanie i regularne przyjmowanie tabletek na zapalenie pęcherza moczowego.

  • Co na zakażenie układu moczowego?

W walce z zapaleniem pęcherza używa się głównie chemioterapeutyków, które zaliczane są do antybiotyków. Aby wesprzeć proces hospitalizacji i zapobiec nawrotom, warto pić zioła i przyjmować suplementy diety na zakażenie układu moczowego.

  • Leki na receptę na zapalenie pęcherza moczowego – czy zawsze są skuteczne?

Czy medykamenty likwidują całkowicie zapalenie pęcherza? Leki i ich efektywność zależą od postaci choroby, lecz ich skuteczność ocenia się stosunkowo wysoko. Ich działanie może być ograniczone w wyjątkowych sytuacjach, kiedy u pacjenta stwierdzono powikłane zapalenie dróg moczowych bądź gdy bakterie wykazują niewrażliwość na antybiotyki.