fbpx

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, bardzo często wyczekiwany z utęsknieniem. Wymaga jednak od przyszłej mamy dbania o siebie. Kiedy stan zdrowia kobiety się pogarsza, warto uzyskać zwolnienie L4. W ciąży zaświadczenie lekarskie wystawiane jest jako profilaktyka. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć o zwolnieniu lekarskim dla osób ciężarnych.

L4 w ciąży – podstawowe informacje

„Zwykłe L4” to po prostu zwolnienie lekarskie, czyli urzędowy dokument zaświadczający, że dana osoba w podanym czasie nie może wykonywać obowiązków zawodowych. Powodem może być choroba pracownika albo członka rodziny, którym pracownik musi się zająć. Co ciekawe, niegdyś lekarze do wystawienia zwolnienia lekarskiego wykorzystywali formularz L4. Chociaż dzisiaj taka forma pisma już nie funkcjonuje, określenie „L4” wciąż jest stosowane.

Jeżeli chodzi o L4 w ciąży, nie musisz go uzyskiwać. Ciąża to nie choroba i o ile stan zdrowia przyszłej mamy na to pozwala, z powodzeniem możesz pracować, jak długo dasz radę. Osoba ciężarna powinna jednak dbać o swoje zdrowie i w wielu sytuacjach zwolnienie lekarskie w ciąży to konieczność.

Wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży

Sam fakt bycia w ciąży nie wystarcza, aby pójść na zwolnienie lekarskie. W czasie ciąży możesz jednak źle się czuć – nie wahaj się i zgłoś do lekarza, ponieważ przysługuje Ci przerwa w pracy. Zdarzają się również sytuacje, że podczas wizyty kontrolnej lekarz wystawia L4, jeżeli zauważa ryzyko powikłań lub poronienia. Ponadto od uzyskania zaświadczenia lekarskiego może zależeć charakter wykonywanej pracy – ciężarna nie powinna obciążać się fizycznie czy psychicznie.

Powody wystawienia L4 w ciąży

Ciąża nie zawsze jest „stanem błogosławionym”, a bardzo często jest trudnym czasem dla matki. Poniżej przedstawiamy listę dolegliwości, na podstawie których lekarz wystawi Ci zwolnienie. Wymienienie wszystkich możliwych chorób należy do trudnych zadań – to zależy od indywidualnych odczuć pacjentki oraz charakteru jej pracy zarobkowej.

  1. Ciąża pozamaciczna i ciąża, która nie ma szans się rozwinąć.
  2. Nadciśnienie tętnicze wywołane w czasie ciąży lub przed nią.
  3. Białkomocz świadczący o problemach z nerkami.
  4. Krwawienia – w zależności od momentu wystąpienia w ciąży mogą być oznaką wielu dolegliwości.
  5. Nadmierne nudności i wymioty, które uniemożliwiają Ci normalną pracę.
  6. Powikłania żylne, np. żylaki spowodowane tym, że płód uciska łożysko żylne, zwłaszcza żyły biodrowe i żyłę główną dolną.
  7. Zakażenia układu rodnego – choroby bakteryjne wymagają szybkiego leczenia antybiotykami bezpiecznymi dla płodu.
  8. Cukrzyca jest niezwykle groźna, zarówno dla mamy, jak i płodu, dlatego warto wcześnie ją wykryć i zastosować prawidłowe leczenie.
  9. Niedożywienie – im wcześniejszy etap ciąży, w którym kobieta ma niedobór składników odżywczych, tym większe ryzyko groźnych powikłań.
  10. Zbyt duży lub zbyt mały przyrost masy ciała w ciąży mogą spowodować wady rozwojowe albo urazy płodu podczas porodu.
  11. Opryszczka wargowa czy genitalna stanowi zagrożenie dla ciąży, dlatego niezwłocznie zawiadom lekarza o objawach wirusa.
  12. Zaburzenia wątrobowe negatywnie wpływają na procesy metaboliczne, a co za tym idzie – funkcjonowanie całego organizmu ciężarnej.
  13. Rozejście spojenia łonowego wywołuje ból i dyskomfort przy poruszaniu i pracy fizycznej, dlatego podstawowa forma leczenia jest odpoczynek.
  14. Historia poronień może zagrozić kolejnej ciąży – kluczowe są więc kontrola lekarza, relaks i odpowiednie odżywianie.
  15. Nieprawidłowe wyniki badań, np. badania krwi, moczu, cytologii, USG i inne.
  16. Ciąża mnoga jest zazwyczaj większym obciążeniem dla organizmu mamy, a ryzyko powikłań – o wiele większe.
  17. Nieprawidłowe ułożenie płodu po 37. tygodniu ciąży może skomplikować poród, zatem kontrola lekarska jest niezwykle ważna.
  18. Niewspółmierność porodowa – jeżeli budowa ciała matki lub płodu ma szansę komplikować przebieg ciąży albo porodu, ciężarna powinna być pod opieką specjalisty.
  19. Niezgodność czynnika Rh krwi matki i płodu wymaga częstych badań krwi oraz USG, aby sprawdzić wpływ konfliktu serologicznego na płód.
  20. Ciąża przenoszona może stanowić zagrożenie dla dziecka, dlatego potrzebne jest monitorowanie matki i stanu ciąży.

Zwolnienie z pracy w ciąży – kto je wydaje?

Jeśli przewidujesz, że możesz potrzebować zwolnienia lekarskiego w ciąży, nie musisz udawać się do lekarza ginekologa. Obecnie takie zaświadczenie wystawi dowolny specjalista, pod którego opieką się znajdujesz – nawet stomatolog, reumatolog czy lekarz rodzinny. Wszystko zależy od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagasz w danym momencie.

Za każdym razem L4 jest wystawiane po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia ciężarnej. Lekarz weźmie pod uwagę wszystkie Twoje zastrzeżenia i oceni funkcje organizmu, które powodują niezdolność do pracy, a także uwzględni charakter wykonywanych obowiązków.

Jeśli osoba nie dostarczy stosownego zaświadczenia potwierdzającego stan zdrowia, płatnik zasiłków musi wyrównać zasiłek po urodzeniu dziecka. Ważne więc, że w trakcie ciąży nie musisz samodzielnie przekazywać pracodawcy swojego zwolnienia lekarskiego. E-zwolnienie umożliwia kontakt z naszym lekarzem przez telefon, a także późniejsze przesłanie niezbędnych informacji do Twojej firmy. To bardzo ważne udogodnienie dla kobiet w ciąży – jeżeli musisz odpoczywać, nie powinnaś chodzić do pracodawcy, aby dostarczyć mu jeden dokument.

Zwolnienie lekarskie w ciąży – na ile dni jednorazowo jest wydawane?

Zazwyczaj zaświadczenie wystawiane jest przez lekarza na czas, w którym chory powinien powstrzymać się od pracy, ale nie dłuższy niż do dnia kolejnego badania stanu zdrowia, np. wizyty kontrolnej. L4 w ciąży rządzi się jednak nieco innymi prawami. Jego maksymalna długość to 270 dni, czyli 9 miesięcy. W praktyce uzyskasz zwolnienie na dany okres, które może być przedłużone na kolejnych wizytach.

W którym tygodniu ciąży można iść na L4?

Nie ma określonego okresu, kiedy w ciąży możesz iść na zwolnienie. W rzeczywistości możesz uzyskać L4 już w czasie pierwszej wizyty u lekarza, który potwierdzi ciążę. Dzieje się tak, przykładowo jeśli w przeszłości przeszłaś poronienia lub ciąża jest zagrożona.

L4 w ciąży – ile płatne jest zwolnienie lekarskie?

Standardowo pracownicy na zwolnieniu lekarskim otrzymują 80% wynagrodzenia. Od każdej zasady istnieją pewne wyjątki – tutaj wyjątkiem jest zwolnienie lekarskie w ciąży. Niezależnie od powodu uzyskania L4, osoba ciężarna ma prawo do wynagrodzenia „chorobowego” w wysokości 100%. Otrzymanie zaświadczenia od lekarza oznacza, że kobieta w ciąży była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym przez 30 dni wstecz. Zadbaj, aby lekarz umieścił na formularzu kod literowy „B”, w przeciwnym razie L4 będzie skutkował obniżeniem wysokości zasiłku do 80%.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wykorzystuje się m.in. wynagrodzenie, premię uznaniową oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe lub pracę w nocy.

Zasiłek chorobowy a L4 w ciąży

Jeżeli w danej firmie przepracowałaś więcej niż 30 dni na umowie o pracę albo 90 dni na umowie zlecenie czy przy prowadzeniu własnej działalności, możesz postarać się o wypłatę zasiłku chorobowego. Przez pierwsze 33 dni zasiłek chorobowy wypłacany jest przez pracodawcę, a następnie – ZUS.

Pamiętaj, że w czasie trwania zwolnienia lekarskiego musisz stosować się do zaleceń lekarza. Ustalenie konkretnego miejsca przebywania i nieprzestrzeganie go, a także wykonywanie męczących czynności (np. samodzielne zakupy czy nawet sprzątanie mieszkania) mogą stanowić podstawę do całkowitego odebrania zasiłku chorobowego.

Jak dostać L4 w ciąży?

Samo bycie w ciąży nie jest powodem do uzyskania zwolnienia lekarskiego. Wiele kobiet decyduje się na pracę do przewidywanego terminu porodu, zwłaszcza gdy praca zawodowa nie wiąże się ze zbyt dużym wysiłkiem czy stresem. Jeżeli ciąża przebiega poprawnie, a Tobie nic nie dolega, warto przemyśleć wcześniejszy urlop macierzyński (od 6 tygodni przed planowanym porodem).

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby kontynuować pracę, zarówno w kwestiach zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, skorzystaj z naszego portalu. Pomoc-lekarska.pl to miejsce, gdzie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad on-line, a następnie wypisze odpowiednie leki oraz wystawi zwolnienie chorobowe. Twoja e-recepta będzie gotowa w przeciągu 5-30 minut. Wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu.

FAQ

  • Kiedy można dostać L4 w ciąży?

Przykładami chorób, które mogą być podstawą dla uzyskania zwolnienia są np. problemy z wątrobą, cukrzyca, krwawienia, ciąża mnoga oraz nadciśnienie.

  • Jak dostać zwolnienie lekarskie w ciąży?

Trzeba zgłosić się do lekarza (także w czasie wizyty on-line), który przeprowadzi odpowiednie badania lub wywiad i wystawi potrzebny dokument.

  • Ile może trwać zwolnienie chorobowe w ciąży?

Lekarz może wystawić Ci L4 w ciąży nawet na 270 dni, czyli cały okres ciąży. Długość zwolnienia zależy od dolegliwości matki i rozwoju płodu.

  • L4 w ciąży – ile płatne jest zwolnienie?

Twoje wynagrodzenie chorobowe wynosi 100%, czyli przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres roku przed miesiącem, w którym przestałaś chodzić do pracy.