Miesiączka dla wielu kobiet jest jak niespodziewana wizyta dalekiej krewnej z Ameryki – zjawia się w najmniej dogodnym momencie, przez co musimy przesunąć lub odwołać wszystkie nasze plany. Okres jednak potrafi być znacznie gorszy, szczególnie dla osób, które wówczas odczuwają nieprzyjemne skurcze, a nawet i ból. Czy istnieją zatem sposoby, które powodują opóźnienie miesiączki? Jak przesunąć okres w skuteczny i przede wszystkim bezpieczny sposób? Tego dowiesz się w tym artykule.
Cykl menstruacyjny – czym jest?
Cykl miesiączkowy (menstruacyjny, owulacyjny) to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, które składają się z kilku etapów. Ich celem jest przygotowanie ciała do ewentualnego zapłodnienia. Zwieńczeniem, a zarazem początkiem tego procesu jest krwawienie miesiączkowe, które powstaje na skutek złuszczania się nabłonka macicy.
Wyróżniamy cztery fazy cyklu owulacyjnego, a mianowicie:
- Menstruacja – zaczyna się w pierwszym dniu krwawienia i to ona rozpoczyna cały cykl. Dochodzi do niej w momencie, kiedy w poprzednim miesiącu nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, co prowadzi do spadku estrogenu i progesteronu. Zmiany te powodują z kolei złuszczanie się nabłonka macicy tzw. endometrium. Z pochwy wydostaje się płyn, który jest mieszaniną krwi oraz fragmentów tkanek. Menstruacja charakteryzuje się znaczną poprawą nastroju, która jest wynikiem obniżenia się poziomu hormonów. Niemniej jednak wiele kobiet odczuwa w trakcie miesiączki ból podbrzusza oraz pleców, co może utrudniać normalne funkcjonowanie. Takie objawy mogą świadczyć m.in. o endometriozie, dlatego też nie należy ich bagatelizować, gdyż są one odchyłem od normy.
- Faza folikularna – zakończenie menstruacji jest dla organizmu znakiem, że czas przygotować się na ewentualne zapłodnienie. Z tego powodu przysadka mózgowa zaczyna produkować więcej hormonu FSH, który wpływa na rozwój pęcherzyków z komórką jajową. Dojrzewa tylko jeden z nich, natomiast reszta zatrzymuje się w rozwoju. W trakcie tej fazy następuje odnowa błony śluzowej macicy, która może powiększyć się nawet kilkukrotnie. Wzrasta również unaczynienie nabłonka (endometrium) tego narządu. Co najważniejsze, zmienia się gospodarka hormonalna w ciele kobiety. Poziom estrogenów bowiem rośnie, co wpływa na produkcję śluzu oraz stan cery.
- Owulacja – poziom estrogenów osiąga maksymalny poziom. Dochodzi także do gwałtownego wzrostu hormonu LH. W konsekwencji pęcherzyk Graffa pęka, a oocyt zostaje uwolniony. Dojrzała komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie przez ok. 24 godziny czeka na potencjalny plemnik. Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, to wówczas komórka obumiera. Podczas owulacji kobieta może mieć wysokie libido i lepsze samopoczucie.
- Faza lutealna – po owulacji pęknięty pęcherzyk Graffa przekształca się w ciałko żółte, którego komórki rozpoczynają produkcję hormonów – głównie progesteronu, a w mniejszej ilości estrogenów. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę, to jej organizm rozpoczyna syntezę hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jeśli natomiast nie dojdzie do zapłodnienia, to następuje spadek poziomu estrogenów i progesteronu, ciało żółte obumiera, a komórka jajowa zostaje wydalona w fazie menstruacji.
Jak opóźnić miesiączkę – dlaczego okres się spóźnia?
Zdarza się, że cykl menstruacyjny jest naturalnie zaburzony, co powoduje opóźnienie okresu. Lekarze wyróżniają następujące choroby, które mogą się do tego przyczyniać:
- zespół policystycznych jajników,
- torbiele na jajnikach,
- endometrioza,
- niewydolność ciałka żółtego,
- wady lub uszkodzenie macicy,
- nowotwór,
- polipy macicy,
- nadżerka szyjki macicy,
- zapalenie przydatków,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca,
- niektóre choroby wątroby,
- choroby weneryczne.
Oprócz tego również czynniki środowiskowe odgrywają bardzo ważną rolę. Należą do nich:
- stres,
- zmiana diety,
- spadek lub wzrost masy ciała,
- przyjmowanie niektórych leków,
- zmiana klimatu,
- przemęczenie,
- zbyt duży wysiłek fizyczny,
- infekcja ogólnoustrojowa,
- problemy ze snem.
Jeżeli zauważyłaś, że Twój cykl miesiączkowy jest zaburzony, to koniecznie powinnaś udać się do ginekologa, który przeprowadzi dokładną diagnozę i znajdzie źródło problemu.
Jak przesunąć miesiączkę? – czy jest to możliwe?
Przesunięcie okresu jest możliwe za pośrednictwem odpowiedniego leku na opóźnienie miesiączki. Istnieją domowe sposoby, które polecane są przez niektóre kobiety, aczkolwiek nie są one skuteczne w 100%, a dodatkowo mogą być szkodliwe dla zdrowia. Postaramy się przybliżyć jednak obie opcje, aby wyjaśnić i zobrazować, dlaczego farmakologia jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Jak opóźnić okres domowymi sposobami?
Jak przyspieszyć miesiączkę bez farmakoterapii? Pierwszym sposobem rekomendowanym przez niektóre panie jest zażywanie 5000 mg witaminy C w trakcie trwania fazy lutealnej cyklu. Jak na te zalecenia zapatruje się nauka? Witamina C nie ma żadnego powiązania z miesiączką, więc z pewnością nie jest pomocna w opóźnianiu okresu. Przyjęcie zbyt dużej dawki tej substancji może mieć przykre konsekwencje, które prowadzą do zakwaszenia organizmu i manifestują się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak:
- bóle brzucha,
- biegunka,
- wymioty,
- wzdęcia,
- nudności.
Do drugiej metody należy picie wapna w dużych ilościach. Może okazać się to niezwykle niebezpieczne, gdy przekroczymy zalecaną dzienną dawkę, ponieważ przedawkowanie tego pierwiastka powoduje hiperkalcemie, przy której występują:
- zaparcia,
- brak apetytu,
- ból brzucha,
- nudności,
- zwiększone wydalanie moczu,
- wymioty,
- nadciśnienie,
- arytmia serca,
- osłabienie mięśni,
- uczucie zmęczenia,
- senność.
Długoterminowe nadużywanie wapnia może zakończyć się śpiączką, która jest bezpośrednim zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia człowieka.
Wśród kobiet omawiane są często także inne, mniej zagrażające sposoby na przesunięcie miesiączki, takie jak gorące kąpiele, wino czy seks. Warto jednak brać takie porady na dystans, szczególnie że z pewnością nie mogą opóźnić one okresu, a jedynie go umilić.
Lek na opóźnienie miesiączki na receptę – jak wygląda farmakoterapia?
Farmakologiczne opóźnienie okresu polega na przyjmowaniu odpowiednio dobranych tabletek hormonalnych. Lek na przesunięcie miesiączki powinien wybrać specjalista, który oceni indywidualnie Twój przypadek. Wynika to z faktu, iż takie medykamenty zawierają substancje czynne, oddziałujące na gospodarkę hormonalną kobiet. Do takich związków zaliczamy m.in.:
- Octan noretysteronu
Jest to syntetyczny progestagen, czyli hormon sterydowy regulujący rozwój błony macicy śluzowej. Tabletki na przesunięcie miesiączki z tą substancją wykazują właściwości gestagenne, a ich mechanizm działania opiera się na zatrzymaniu jajeczkowania i zahamowaniu produkcji hormonów gonadotropowych. Kuracja medykamentami z octanem noretysteronu trwa 10 dni. Zalecane jest, aby rozpocząć leczenie około 3 dni przed spodziewaną miesiączką.
- Octan medroksyprogesteronu
Jest to syntetyczna pochodna progesteronu, która hamuje owulację, a co za tym idzie – powoduje przesuwanie miesiączki. Tabletki hormonalne z tym związkiem blokują wyrzut LH, czyli hormonu odpowiedzialnego za dojrzewanie pęcherzyków Graffa oraz ich pękanie. Lek na przyspieszenie okresu z octanem medroksyprogesteronu powinien zostać przyjęty w trakcie 6-8 dnia cyklu, a leczenie trwa przez około tydzień. Jeżeli natomiast zależy Ci na opóźnieniu menstruacji, to stosowanie wyrobu należy zacząć około 7 dni przed rozpoczęciem krwawienia. Wówczas terapia trwa do 14 dni.
Leki na przesunięcie okresu na receptę – przeciwskazania
Czy lek na opóźnienie okresu może być przepisany każdemu? Niestety nie. Powodem jest to, że tabletki antykoncepcyjne mogą przyczynić się do poważnych zaburzeń gospodarki hormonalnej, które nie każdy organizm będzie w stanie ustabilizować. Głównymi przeciwskazaniami do stosowania takich medykamentów są:
- ciąża albo jej podejrzenie,
- okres karmienia piersią,
- aktywna choroba żylna zakrzepowo-zatorowa,
- schorzenia tętnicze albo choroba sercowo-naczyniowa,
- cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi,
- poważne schorzenia wątroby,
- rak wątroby,
- nowotwór hormonozależny,
- przebyty udar mózgu,
- zakrzepica żył,
- uczulenie na składniki preparatu.
Tabletki na przesunięcie okresu – jak często można je stosować?
Istnieje niskie ryzyko komplikacji w sytuacji, gdy przyjmiemy tego typu wyrób jednorazowo na poczet wymarzonych wakacji czy też ważnego spotkania. Długofalowa farmakoterapia natomiast nie jest wskazana, gdyż może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści. Opóźnienie lub przyspieszenie okresu za pomocą tabletek antykoncepcyjnych nie powinno zatem być wykonywane zbyt często. Pamiętajmy, że cykl menstruacyjny jest częścią prawie każdej z nas i jego prawidłowy przebieg świadczy o zdrowiu całego ciała, zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym.
Leki na przesunięcie okresu – jak zdobyć receptę?
Leki hormonalne są wydawane tylko i wyłącznie na receptę, ponieważ nie każda osoba może takie środki przyjmować. Medykamenty mają ściśle i precyzyjnie określony czas, kiedy mogą być zażywane, dlatego też, aby ich działanie było skuteczne, należy zakupić je w odpowiednim terminie.
FAQ:
- Co na bolesne miesiączki?
Leki na receptę mogą zdecydowanie pomóc na ból menstruacyjny. Mowa tutaj o medykamentach przeciwbólowych o umiarkowanym lub silnym działaniu. Jednakże jeżeli nie są one skuteczne i co miesiąc cierpisz z powodu okresu, to powinnaś udać się do ginekologa, gdyż taki objaw może świadczyć o sytuacji patologicznej.
- Jak przesunąć okres bez farmakoterapii?
Opóźnienie lub przyspieszenie miesiączki może nastąpić tylko po przyjęciu odpowiedniego medykamentu. Leki na przesunięcie okresu dają prawie stuprocentową gwarancję skuteczności i w przeciwieństwie do domowych sposobów są bezpieczne dla zdrowia.
- Jak często można przesunąć miesiączkę za pomocą leków?
Zalecamy, aby nie zażywać takich wyrobów zbyt często, gdyż mogą zaburzać pracę układu hormonalnego.