fbpx

Utajony zawał serca – objawy, przyczyny i leczenie

Zawał serca to stan związany z martwicą mięśnia sercowego, do którego dochodzi na skutek niedotlenienia. To stan zagrażający zdrowiu, a często również życiu pacjenta. Objawy zawału serca są dość charakterystyczne, jednak nie zawsze muszą się pojawić. Zdarzają się sytuacje, gdy zawał serca przychodzi po cichu. W jaki sposób poznać, że właśnie występuje u nas cichy atak serca? Zapraszamy do lektury.

Objawy zawału serca

Zawał mięśnia sercowego możemy podejrzewać w momencie, gdy dostrzeżemy u siebie charakterystyczne objawy tego stanu. Zazwyczaj są to:

  • silny ból w klatce piersiowej,
  • ból brzucha,
  • mrowienie w lewej ręce,
  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • zimne poty.

W przypadku cichego zawału serca objawy mogą być dość niejednoznaczne. Chory może odczuwać ucisk w klatce piersiowej, który promieniował będzie do lewej ręki. Zdarza się, że takie dolegliwości rozlewają się także na gardło, ramiona, szyję, plecy oraz nadbrzusze. Uczucie dyskomfortu w obszarze mięśnia sercowego nie powinno być ignorowane; konsekwencje cichego zawału serca mogą być dotkliwe. Wskutek nieodwracalnych uszkodzeń serca chory będzie musiał być pod kontrolą poradni kardiologicznej, przyjmować określone przez specjalistę leki, jak również całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Cichy zawał serca – jak do niego dochodzi?

Martwica mięśnia sercowego rozwija się najczęściej na skutek choroby wieńcowej. Jako bezpośrednią przyczynę wskazuje się zakrzep, przez który dochodzi do zamknięcia przepływu krwi przez tętnice. Ucisk w klatce piersiowej związany jest również z miażdżycą – to rozwijający się przez wiele lat proces, który prowadzi do zwężania naczyń wieńcowych. Obumieranie komórek serca równoznaczne jest z martwicą w mięśniu sercowym, czego bezpośrednią konsekwencją jest zawał. Przebyty zawał serca równoznaczny jest z koniecznością leczenia, a także pozostawania pod kontrolą kardiologów. Chory musi również przyjmować leki na receptę, które pozwolą unormować ciśnienie krwi bądź tabletki na receptę rozszerzające naczynia wieńcowe.

Utajony zawał serca – diagnostyka

Statystycznie zawał serca pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Kobiety z kolei mogą doświadczać tego schorzenia bez konkretnych objawów; ryzyko wystąpienia cichego zawału serca jest zatem znacznie wyższe. W jaki sposób sprawdzić, czy faktycznie doszło do martwicy mięśnia sercowego? Najczęściej wykonuje się badanie EKG. O przebytym zawale może świadczyć również widoczna blizna na sercu, która przyjmuje kształt litery Q.

Jak jeszcze rozpoznać cichy zawał? Lekarz może zlecić na przykład rezonans magnetyczny. Badanie to pozwala sprawdzić, jakie szkody powstały na skutek cichego zawału serca. Popularnym rozwiązaniem jest również badanie krwi na stężenie d-dimerów. Warto pamiętać o tym, by wyniki skonsultować ze specjalistą. W razie konieczności może on od razu wdrożyć odpowiednie leczenie bądź też skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Utajony zawał serca – objawy

Zawał serca należy podejrzewać przede wszystkim u osób, które mają zdiagnozowaną cukrzycę. W przypadku ataku serca, który nie daje jednoznacznych objawów, trudno jest w porę zareagować. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie dolegliwości, jak zimne poty, zawroty głowy, omdlenie czy też nagłe uczucie osłabienia. Podczas ataku serca dochodzi również do mdłości; pojawia się także ból brzucha. Objawami cichego zawału serca są również niemożność utrzymania równowagi, zgaga i niestrawność. Choroba niedokrwienna serca, która również daje takie objawy, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – odpowiednia diagnoza jest zatem konieczna.

Leczenie utajonego zawału serca

Wspomnieliśmy już, że utajony zawał serca przebiegać może bez widocznych objawów. Jego symptomy są też dość różne; nie mamy wówczas do czynienia z silnym bólem w klatce piersiowej. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że większość pacjentów ignoruje dolegliwości, co może być powodem groźnych powikłań. Utajony zawał serca często pojawia się w grupie ryzyka sercowo naczyniowego. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej nieodpowiedni tryb życia. Palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, jak również nadmierne spożywanie alkoholu – objawy choroby tętnicy wieńcowej mogą mieć wiele wspólnego z cichym atakiem serca.

Ukryty zawał leczy się farmakologicznie bez względu na to, jakie dolegliwości występują. Tabletki na receptę pozwalają uzyskać prawidłowy przepływ krwi oraz odblokowanie blaszek miażdżycowych, co ma ogromne znaczenie w kontekście funkcjonowania całego układu wieńcowego. Nawet lekkie objawy cichego zawału serca, takie jak nieuzasadnione bóle brzucha, powinny być od razu diagnozowane.

Zapobieganie problemom z układem krwionośnym, czyli jak uniknąć zawału

Co może wpływać na pojawienie się kłopotów z układem sercowo-naczyniowym? Przede wszystkim silny stres, którego doświadczamy na co dzień. Do listy czynników wpływających na nieprawidłowe krążenie z powodzeniem możemy dołożyć również wysoki cholesterol oraz niewłaściwą dietę. Ogromne znaczenie ma również brak aktywności fizycznej oraz otyłość. Zmiana trybu życia w przypadku problemów z krążeniem jest koniecznością, która w wielu przypadkach może nawet uratować życie.

Powrót do zdrowia po utajonym zawale

Problemy z układem krwionośnym mogą pojawić się po tzw. przechodzeniu zawału serca. Jeśli pacjent nie otrzyma odpowiedniej opieki medycznej, wówczas skutki niezdiagnozowanego zawału mogą być znacznie poważniejsze. Cichy zawał serca może prowadzić do kolejnych schorzeń; szczególnie często występuje zastoinowa niewydolność serca, która niesie ze sobą nawet ryzyko śmierci.

W jaki sposób wrócić do formy po zawale serca? Warto od razu podkreślić, że całkowity powrót do formy jest możliwy; należy jednak przyjmować leki przeciwzawałowe na receptę przepisane przez specjalistę, a także trzymać się ściśle jego wytycznych. Pacjenci po zawale serca często muszą przyjmować leki na serce receptę z kwasem acetylosalicylowym. Substancja ta wpływa korzystnie na krzepliwość krwi, co ma ogromne znaczenie w kontekście przywrócenia pracy układu krwionośnego do normy.

Szczególnie istotna jest cykliczna aktywność fizyczna, która początkowo nie może być zbyt intensywna. Jazda na rowerze, gimnastyka bądź basen na pewno przyspieszą powrót do zdrowia. Konieczne są również regularne badania oraz wizyty u lekarza; niezbędna będzie redukcja stresu oraz zmiana nawyków żywieniowych.

FAQ:

1. Czy pacjenci po cichym zawale mogą wrócić do pełnej formy?

Tak, zazwyczaj pacjenci po przebyciu zawału utajonego wracają do formy; całkowita rekonwalescencja może jednak zająć trochę czasu.

2. Jakie czynniki wpływają bezpośrednio na problemy z układem krążenia?

Ryzyko zawału serca pojawia się najczęściej u osób narażonych na długotrwały stres. Otyłość, cukrzyca, a także palenie papierosów również nie pozostają obojętne dla układu krwionośnego.

3. Jakie badania należy wykonać w celu sprawdzenia, czy przeszliśmy utajony zawał serca?

Lekarze najczęściej zlecają badanie EKG; w niektórych przypadkach konieczny może być również rezonans magnetyczny, przydatne będą także badania krwi.