fbpx

Przedwczesny wytrysk – potencjalne przyczyny i leczenie

Przedwczesny wytrysk to problem, z którym do gabinetu zgłasza się coraz więcej mężczyzn. Niemożność opóźnienia wytrysku wystarczająco, by zaspokoić partnerkę, uchodzi wciąż za wstydliwą dolegliwość. Warto od razu podkreślić, że zaburzenia erekcji oraz problemy z wytryskiem można wyleczyć. Zgłoszenie się do lekarza będzie pierwszym krokiem do tego, by wyzbyć się takich niepożądanych dolegliwości. Wyleczenie przedwczesnego wytrysku jest możliwe – do tego potrzebna jest jednak konkretna diagnoza i odpowiednia forma leczenia.

Wytrysk przedwczesny – co to takiego?

Na czym polega wytrysk przedwczesny? To sytuacja, w której mężczyzna zbyt szybko ejakuluje w czasie stosunku seksualnego. Aby jednak dolegliwość ta była zdiagnozowana jako wytrysk przedwczesny, musi dochodzić do niej regularnie. Istotny jest też moment wytrysku; jeśli mamy do czynienia ze stanem chorobowym, to powinien on występować szybciej niż w ciągu minuty po rozpoczęciu stosunku.

Kryteria diagnozowania przedwczesnego wytrysku

Według kryteriów, jakie podaje Klasyfikacja Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania ICD-10, diagnozę przedwczesnego wytrysku można postawić wówczas, gdy spełniane są odpowiednie kryteria. Chodzi przede wszystkim o ogólne dysfunkcje seksualne, które nie są spowodowane żadnym zaburzeniem organicznym ani też chorobą somatyczną.

Jakie są ogólne kryteria tych dysfunkcji? Zazwyczaj wskazuje się na:

  • brak zdolności utrzymania wzwodu członka wystarczająco, by zaspokoić swoje seksualne potrzeby,
  • problem z erekcją – minimum 6 miesięcy.

Wykluczone jako powód dysfunkcji są zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania, jak również schorzenia somatyczne bądź też farmakoterapia.

Nie można zapomnieć również o kryteriach szczegółowych, które powinny współistnieć z kryteriami ogólnymi. Chodzi głównie o dwa dodatkowe aspekty. Jeden z nich dotyczy tego, że u mężczyzny nie występuje zdolność opóźniania wytrysku. Jeśli:

  • wytrysk występuje przed lub tuż po rozpoczęciu penetracji (granica umowna to 15 sekund od rozpoczęcia stosunku);
  • wytrysk przedwczesny występujący jeszcze zanim mężczyzna osiągnie wzwód umożliwiający stosunek.

Drugi czynnik zachodzi wówczas, gdy występowanie szybkiej ejakulacji nie jest wcale następstwem tego, że mężczyzna zbyt długo powstrzymywał się od aktywności seksualnej.

Klasyfikacja DSM-5

Według światowej klasyfikacji DSM-5 kryteria diagnostyczne dotyczą nieco innych objawów. Wytrysk przedwczesny definiowany jest jako wystąpienia ejakulacji wcześniej, niż chce tego osoba podczas penetracji. Według tej klasyfikacji nie powinno się lekceważyć takich aspektów, jak:

  • kryterium czasowe – problem trwa przynajmniej sześć miesięcy,
  • dolegliwości o charakterze prywatnym – z występowaniem wytrysku przedwczesnego związane są również problemy w związku,
  • diagnoza różnicowa – wyklucza się przyczyny psychogenne, które mogą być związane na przykład z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych bądź też różnymi zaburzeniami somatycznymi.

Szczególnie istotne w tej klasyfikacji są zaburzenia seksualne wraz z ich nasileniem. W przypadku sytuacji wzwodu niewystarczającego mówi się o trzech kategoriach:

  • łagodna – wytrysk przedwczesny występujący w ciągu od 30 do 60 sekund po rozpoczęciu stosunku;
  • umiarkowana – wytrysk przedwczesny pojawia się w ciągu 15 do 30 sekund od penetracji;
  • znaczne – sytuacja szybkiej ejakulacji pojawia się do 15 sekund od rozpoczęcia stosunku seksualnego lub jeszcze przed nim.

Zaburzenia erekcji oraz inne niepokojące objawy w życiu seksualnym mężczyzny powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą. Konieczne jest przeprowadzenie pogłębionego wywiadu dotyczącego historii medycznej – warto omówić kwestię przebytych chorób, aktualnych schorzeń, urazów oraz ewentualnego leczenia. Istotne są też okoliczności wystąpienia ejakulacji, które należy uważnie prześledzić.

Rodzaje przedwczesnego wytrysku

By wiedzieć, jak leczyć przedwczesny wytrysk i wprowadzić ewentualne leczenie farmakologiczne, niezbędna będzie konkretna diagnoza. Przyjmuje się, że przedwczesny wytrysk może występować w czterech rodzajach.

Przedwczesny wytrysk wrodzony

To nic innego, jak niezdolność do opóźnienia wytrysku wystarczającego do utrzymania wzwodu członka, która pojawia się już na początku inicjacji seksualnej. Taki stan utrzymuje się przynajmniej sześć miesięcy, przy czym dominująca jest tu komponenta genetyczna. Odpowiednio dobrany lek na przedwczesny wytrysk na receptę może pomóc w uporaniu się z tym problemem.

Wytrysk przedwczesny nabyty

Sytuacja ta występuje w momencie, gdy w porównaniu do wcześniejszego funkcjonowania seksualnego mężczyzny, problem pojawił się nagle. Może to być spowodowane również przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, problemami psychologicznymi oraz chorobami somatycznymi. Ogromne znaczenie mogą mieć również zaburzenia nerwicowe, a także nieregularne współżycie płciowe. Jak leczyć przedwczesny wytrysk nabyty? W takiej sytuacji konieczna może być psychoterapia, jak również leczenie farmakologiczne.

Wytrysk przedwczesny uogólniony

Ten rodzaj zaburzenia występuje w momencie, gdy pacjent nie może kontrolować wytrysku. Tabletki na przedwczesny wytrysk na receptę mogą być bardzo pomocne, chociaż takiej formie leczenia powinna towarzyszyć również psychoterapia.

Wytrysk sytuacyjny

Przedwczesna ejakulacja pojawia się w określonych sytuacjach i to nawet przy minimalnej stymulacji seksualnej. Doświadczenie dyskomfortu jest jednak czasowe. W takiej sytuacji najlepsza będzie terapia psychologiczna ze wsparciem leków na receptę na zaburzenia erekcji.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

W leczeniu przedwczesnego wytrysku na przykład lekami na receptę, konieczne jest także sprawdzenie przyczyn takich sytuacji – niezależnie od typu wytrysku przedwczesnego występującego u mężczyzny. Powody mogą być różne; nie wszystkie z nich wpisują się bezpośrednio w diagnozę. Zdarza się bowiem, że wytrysk przedwczesny jest objawem choroby, czyli dolegliwością towarzyszącą.

Dokonanie konkretnej diagnozy powinno wiązać się z tym, by wykluczyć przyczyny przedwczesnego wytrysku w kontekście problemów urologicznych, endokrynologicznych (na przykład niedoczynność tarczycy), a także innych. Warto pamiętać, że problemy z wytryskiem mogą pojawiać się na skutek przyjmowania leków.

Przedwczesna ejakulacja może być związana także ze złymi doświadczeniami seksualnymi. Czynniki psychogenne mają ogromne znaczenie w przypadku funkcjonowania seksualnego, a dobrze dobrane leki na receptę mogą częściowo wyeliminować problemy.

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Sposoby na przedwczesny wytrysk uzależnione są od rodzaju schorzenia. To, co lekarz proponuje na przedwczesny wytrysk oraz ile trwa leczenie, jest kwestią indywidualną. Warto jednak podkreślić, że tego typu zaburzenia seksualne mają podłoże w przyczynach somatycznych – należy je zatem od razu wykluczyć.

Leczenie przedwczesnego wytrysku – do kogo się zgłosić?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z wytryskiem przedwczesnym czy też innym rodzajem tego zaburzenia, warto zgłosić się do urologa. Specjalista od dysfunkcji związanych z układem moczowo-płciowym sprawdzi, czy u pacjenta nie występuje przerost prostaty lub inne choroby mogące wpływać na wczesny wytrysk. W leczeniu przedwczesnego wytrysku konieczne mogą być dodatkowe badania biochemiczne bądź wizyta u innego specjalisty – na przykład endokrynologa czy też neurologa.

Wtórne zaburzenia wzwodu a terapia

Wykluczenie przyczyn chorobowych prowadzi do wizyty u seksuologa. Z takim specjalistą można omówić konkretnie historię swojego funkcjonowania seksualnego, jak również znaleźć przyczynę zaburzeń erekcji oraz innych problemów tej natury. Temat fizjologii seksualnej nie jest seksuologowi obcy; lekarze mogą również świadczyć usługi terapeutyczne, co w leczeniu wytrysku przedwczesnego ma kluczowe znaczenie.

Leki na przedwczesny wytrysk na receptę

Niezależnie od czasu wystąpienia wytrysku, leczenie farmakologiczne może przynieść zadowalające efekty. Leki na przedwczesny wytrysk zapisuje specjalista; często jest tak, że tabletki na zaburzenia erekcji dostępne są wyłącznie na receptę.

Zarówno wytrysk przedwczesny wtórny, jak i wytrysk przedwczesny rzekomy mogą być leczone za pomocą tabletek na receptę. Jakie leki na przedwczesny wytrysk? Szczególnie często przepisuje się preparaty zawierające jako substancję czynną dapoksetynę. Skuteczne mogą być również stosowane na zaburzenia nastroju oraz zaburzenia lękowe inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli leki wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI. Jednym ze skutków ubocznych, jakie powodują, jest fakt, że mogą one opóźnić wytrysk.

Ogromne znaczenie w leczeniu przedwczesnego wytrysku za pomocą preparatów na receptę, jest przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza. Pominięcie którejś z dawki może sprawić, że problem będzie powracał. Na szczęście w obecnych czasach nie ma konieczności udawania się do lekarza za każdym razem, gdy przepisane leki na receptę nam się skończą. W takiej sytuacji pomocna będzie wizyta online, w czasie której specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także przepisze dla niego odpowiednie specyfiki. E-recepta umożliwia wykupienie preparatów praktycznie w dowolnej aptece, co jest ogromnym udogodnieniem.

Przedwczesny wytrysk – jak leczyć? Inne metody

Wspomniane już preparaty wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI oraz leki na receptę na przedwczesny wytrysk to jedne z wielu metod umożliwiających opóźnianie wytrysku. Popularnym rozwiązaniem są maści lub kremy, których używa się także w związku z zaburzeniami erekcji. Preparaty takie stosuje się najczęściej miejscowo; zawierają one składniki, które działają znieczulająco na żołądź prącia. Jeśli penis jest znieczulony, wówczas nie reaguje od razu na silną stymulację.

Takie leki na przedwczesny wytrysk zawierają zazwyczaj lidokainę bądź prilokainę. Maści nakłada się na kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut przed stosunkiem. Warto jednak zaznaczyć, że preparaty z takimi składnikami są znieczulające. Oznacza to, że ich zbyt częste stosowanie może prowadzić do zaburzenia czynności nerwów, co sprawi, że nie tylko nie wpłyną one na opóźnienie wytrysku, ale również spowodują problemy z utrzymaniem wzwodu.

Jak wyleczyć przedwczesny wytrysk?

Oprócz wspomnianych już metod leczenia farmakologicznego dobrym sposobem na wyeliminowanie problemów z erekcją jest też wizyta u psychologa bądź psychiatry. Terapia behawioralna lub poznawczo-behawioralna może być bardzo pomocna. Problemy z przedwczesnym wytryskiem często mają podłoże psychogenne; przyjrzenie się swoim lękom czy traumom może znacząco wpłynąć na satysfakcję z życia seksualnego.

Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia

Przedwczesny wytrysk mogą także wyeliminować techniki behawioralne. Ćwiczenia nie dają jednak pełnej gwarancji na to, że problem całkowicie zniknie. Nieumiejętne ich wykonywanie może również doprowadzić do mikrourazów, a nawet spowodować ból. Wykonywanie takich ćwiczeń najlepiej skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam najlepsze rozwiązania.

Oprócz wyżej wymienionych metod pacjentowi można zaproponować ćwiczenia behawioralne, które mogą wydłużyć stosunek seksualny. Są to jednak ćwiczenia, które nie dają stuprocentowej pewności, że okażą się skuteczne i niestety mają też swoje wady. Dwie pierwsze metody są obarczone ryzykiem bólu członka i mikrourazami, do czego może doprowadzić zbyt długi wzwód i drażnienie penisa.

Metoda start-stop

Metoda ta polega na stymulowaniu penisa tak, by prawie doprowadzić do orgazmu. Konieczne jest jednak przerwanie tuż przed punktem kulminacyjnym. Jeśli to się uda, należy wrócić do działań mających na celu pobudzanie penisa. Takie ćwiczenia można wykonywać w trakcie masturbacji. Przerywanie stymulacji i powracanie do niej może skutecznie wyregulować wytrysk, dzięki czemu problemy z przedwczesną ejakulacją zostaną wyeliminowane.

Metoda uciskania

Istnieje jeszcze jedna metoda, według której konieczne będzie uciskanie żołędzi w momencie, gdy dochodzi do wytrysku. Kciuk powinien znajdować się przy wędzidełku, a pozostałe palce powinny oplatać członek. Powstrzymywanie wytrysku należy powtarzać wielokrotnie, co może zniwelować problemy z przedwczesną ejakulacją.

Zaburzenia erekcji oraz przedwczesny wytrysk – skutki uboczne

Wiemy już, co to jest przedwczesny wytrysk i w jaki sposób się go leczy. Istotną kwestią są również skutki tego zaburzenia, które mogą rzutować praktycznie na całe życie mężczyzny. Jako najczęściej występujące skutki tego zaburzenia wymienia się:

  • obniżenie częstotliwości aktywności seksualnej, która zaczyna być tożsama z traumatycznym zdarzeniem,
  • obniżenie satysfakcji z życia seksualnego,
  • obniżenie poczucia własnej wartości,
  • trudności interpersonalne,
  • zaburzenia relacji partnerskich.

Skutki związane z przedwczesnym wytryskiem mogą rzutować na całe życie. Czynniki psychogenne, które mają bezpośredni wpływ na takie wydarzenia, także nie pozostają bez wpływu na codzienne funkcjonowanie. Wybranie się do specjalisty jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Odpowiednia diagnoza oraz wdrożenie leczenia może spowodować, że problemy związane z występowaniem przedwczesnego wytrysku odejdą w zapomnienie. Nie warto się wahać – zwłaszcza że w niektórych przypadkach zaburzenia erekcji mogą mieć związek z poważną chorobą. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyeliminowanie danego schorzenia.

FAQ:

1. Czy zaburzenia związane z przedwczesnym wytryskiem mogą być spowodowane różnymi chorobami?

Tak, wczesna ejakulacja może być wynikiem różnego rodzaju schorzeń, na przykład zapalenia prostaty. Bardzo ważne jest, by w czasie diagnozy wyeliminować chorobowe przyczyny tego zaburzenia.

2. Czy ćwiczenia na przedwczesny wytrysk sprawią, że problem zniknie?

Wykonywanie ćwiczeń może, ale nie musi pomóc w walce z przedwczesnym wytryskiem. Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby ich skuteczność.

3. Czy wyleczenie przedwczesnego wytrysku jest w ogóle możliwe?

Leczenie przedwczesnego wytrysku za pomocą leków na receptę może przynieść spodziewane efekty. Kluczowe jest jednak przyjmowanie specyfików zgodnie z zaleceniami lekarza.