fbpx

Kiedy warto sięgnąć po tabletki na trądzik na receptę? Wskazania i przeciwwskazania

Trądzik jest defektem kosmetycznym, lecz nie jest to główny powód, dlaczego wiele pacjentów sięga po różnego rodzaju medykamenty. Problem ten bowiem objawia się przeważnie poprzez uciążliwe i bolesne grudki, krostki, a nawet i guzki, będące niekiedy widoczne na całej twarzy oraz innych partiach ciała. Jakie tabletki na trądzik na receptę sprawdzą się najlepiej? Kiedy powinniśmy po nie sięgać? Odpowiadamy!

Trądzik – czym jest i jakie rodzaje występują najczęściej?

Trądzik to bardzo złożone schorzenie skórne o zapalnym charakterze manifestujące się w bardzo różny sposób, który zależny jest od jego rodzaju. Mimo że wydawałoby się, że jest on prosty w diagnozie i leczeniu, to bardzo często proces ten trwa miesiącami, a w zaawansowanych przypadkach – latami. Wynika to ze skomplikowanej etiologii tej choroby, która uniemożliwia rozpoznanie właściwej przyczyny. W tym artykule omówimy dwa odmienne typy trądziku, a mianowicie – pospolity oraz różowaty.

Trądzik pospolity — objawy i przyczyny

Trądzik pospolity jest najczęściej spotykaną nieprawidłowością skóry, którą zazwyczaj diagnozuje się u osób młodych. Choć stanowi on charakterystyczny element w okresie dojrzewania, to nie znaczy, że nie dotyka osób starszych. Według danych epidemiologicznych coraz częściej cierpi na niego populacja dorosłych – ok. 64% w przedziale wiekowym 20–29 lat oraz 43% wśród osób w wieku 30–39 lat.

Objawy trądziku pospolitego są uwarunkowane tym, na jaki jego typ cierpi pacjent. Istnieją bowiem podkategorie, które pozwalają na przeprowadzenie dokładniejszego rozpoznania. Może on zatem zwiastować się zaskórnikami, cystami wypełnionymi ropą czy grudkami i krostkami, które potocznie nazywa się pryszczami. Najcięższą, a zarazem najrzadszą odmianą jest trądzik piorunujący, który powoduje tworzenie się nagłych i bardzo agresywnych zapalnych zmian skórnych.

Według literatury czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju tej przypadłości, jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku. Zjawisko to z kolei może być spowodowane przez zaburzenia hormonalne oraz niedobór składników pokarmowych. Oprócz tego wpływ na to ma również nieprawidłowy proces rogowacenia ujść gruczołów łojowych i obecność tlenowych ziarenkowców w części powierzchownej gruczołów oraz Propionibacterium acnes w głębszych strukturach.

Trądzik różowaty – objawy i przyczyny

Trądzik różowaty też stanowi jeden z rodzajów skóry trądzikowej, aczkolwiek jest on znacznie trudniejszy w rozpoznaniu oraz hospitalizacji. Z tego też względu dane epidemiologiczne dotyczące tej patologii nie są klarowne. Niektóre z nich mówią o 1–10% chorych, natomiast inne – nawet 20%. Jest to związane z tym, że w porównaniu do innych typów trądziku, ten nie objawia się poprzez wypryski, a rumień. Dopiero w bardziej zaawansowanych fazach na skórze pojawiają się inne zmiany. Rumień ten jest domeną nie tylko cery trądzikowej, ale i naczynkowej, dlatego też stanowi nie lada wyzwanie w poprawnej diagnostyce dla specjalistów.

Czym spowodowany jest trądzik różowaty? Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą w nieprawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Zdarza się, że także predyspozycje genetyczne odgrywają dużą rolę w rozwoju choroby oraz karnacja – częściej ta odmiana dotyka pacjentów z jasną cerą, szczególnie tę zależność widać wśród dzieci.

Leczenie trądziku – jak przebiega?

Leczenie trądziku, zarówno różowatego, jak i pospolitego, przebiega dwutorowo. W większości przypadków tylko połączenie pielęgnacji wraz z odpowiednią farmakoterapią są w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Dodatkiem są natomiast zabiegi kosmetyczne z użyciem lasera, które stanowią ważny etap przy łagodzeniu rumienia lub usuwania zmian potrądzikowych. Terapia farmakologiczna powinna zostać dobrana przez lekarza dermatologa, który nie tylko dobierze medykamenty pod kątem indywidualnym, ale i dokona prawidłowe rozpoznanie, określające przyczynę wyprysków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej zaś może zostać dostosowana przez dermatologa, ale i nie tylko – równie odpowiednie kompetencje do tego ma kosmetolog. Co ciekawe, pacjenci nierzadko decydują się na wybranie kosmetyków oraz ułożenie planu na własną rękę, i o ile jest to wykonywane świadomie, to może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź nasze rady odnośnie pielęgnacji skóry trądzikowej!

  1. W leczeniu trądziku ważnym krokiem jest złuszczanie naskórka za pomocą kwasów, które mają za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych. Świetnie sprawdzą się do tego preparaty zawierające:
  • kwas salicylowy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas migdałowy.
  1. Skóra trądzikowa wymaga nawilżenia, nawet mimo tego, że ma tendencję do przetłuszczania się. Niekiedy zdarza się bowiem, że zmiany i podrażnienia są konsekwencją zaburzenia bariery hydrolipidowej. Wówczas warto stosować krem zwalczający niedoskonałości lub serum bogate w substancje aktywne, takie jak m.in. kwas hialuronowy.
  2. Działanie promieni słonecznych jest szkodliwe dla cery, dlatego też należy codziennie stosować krem z SPF 50+ – nieważne, czy borykamy się trądzikiem, czy też nie. Pamiętaj – jeżeli używasz SPF-u, to konieczne jest, aby wieczorem wykonać dwuetapowe oczyszczanie.
  3. Stopniowe dodawanie składników aktywnych, takich jak retinal, retinol czy niacynamid może załagodzić stan zapalny oraz zniwelować zmiany skórne, a ponadto pozbyć się również przebarwień potrądzikowych. Niemniej jednak retinoidy, czyli pochodne witaminy A, należy stosować tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie przyjmujemy leków z tymi substancjami.

Leki na trądzik różowaty oraz pospolity na receptę – co można znaleźć w ich składzie?

Leki na trądzik są dobierane pod względem rodzaju schorzenia oraz nasilenia. Pacjenci mają do wyboru dwie formy, a mianowicie w postaci doustnej oraz punktowej. Środki do stosowania miejscowego zawierają najczęściej nadtlenek benzoilu, który w mniejszych dawkach dostępny jest bez recepty w aptece. Jednakże jeżeli od dłuższego czasu zmagamy się z trądzikiem o zaawansowanym stopniu rozwoju, to warto jednak wybrać większe stężenia, które działają mocniej i przede wszystkim skuteczniej. Innymi związkami, które znajdują się w tego typu specyfikach, są m.in.:

  • adapalen – bardzo dobrze radzi sobie z trądzikiem pospolitym o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu u młodzieży oraz dorosłych;
  • metronidazol – wykorzystuje się go do leczenia trądziku różowatego oraz zmian zapalnych o charakterze grudek i krostek;
  • fosforan klindamycyny – ma on działanie antybakteryjne i zalecany jest przez lekarzy w przypadku trądziku pospolitego.

Leki na trądzik różowaty oraz pospolity znane w medycynie dermatologicznej to:

  • limecyklina – jest to antybiotyk, który najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym oraz ciężkim nasileniu;
  • izotretynoina – jest to syntetyczna pochodna witaminy A, która wskazana jest pacjentom, cierpiącym na bardzo ciężką postać tej przypadłości. Mocne tabletki na trądzik z tą substancją o silnym działaniu przeciwzapalnym wykazują wiele długotrwałych korzyści klinicznych, aczkolwiek mają szereg skutków ubocznych, dlatego też nie każda osoba może poddać się farmakoterapii z użyciem tych środków.

Tabletki na trądzik różowaty i pospolity – kiedy sięgnąć po receptę?

Leki na trądzik na receptę są bardzo dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy zmagamy się z długotrwałymi zmianami, których nie da się załagodzić za pomocą pielęgnacji, bądź innych, delikatniejszych środków dostępnych bez recepty. Medykamenty wydawane przez lekarza mają wiele ważnych funkcji i są w pełni bezpieczne, jeżeli oczywiście korzystamy z nich według zaleceń. Przyczyny trądziku są różnorodne i z tego też względu ważne jest, aby specyfiki były wszechstronne. Powinny one, m.in.:

  • wykazywać działanie przeciwzapalne,
  • mieć działanie złuszczające i bakteriobójcze,
  • regulować pracę gruczołów łojowych oraz wydzielanie sebum.

Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy odstawimy lek na trądzik różowaty lub pospolity? Jest to uzależnione tym, jakie preparaty miejscowe lub doustne stosujemy. Niekiedy kuracja może trwać ponad 6 miesięcy, a zaprzestanie przyjmowania środka wiąże się z przerwaniem jego funkcjonowania.

Tabletki na trądzik na receptę – przeciwskazania

Czy każdy pacjent może wyleczyć trądzik? Leki na receptę mają swoją listę przeciwwskazań, które uniemożliwiają farmakoterapię w uzasadnionych przypadkach. Jednak jest to kwestia bardzo złożona, ponieważ medykamenty mają różne substancje o zupełnie odmiennym działaniu. W związku z tym środki powinny zostać dobrane przez lekarza rodzinnego lub dermatologa, który oceni stan pacjenta oraz zadecyduje, czy dany związek nie będzie szkodliwy dla jego organizmu oraz, czy korzyści będą przeważać nad potencjalnym ryzykiem.

Najbardziej bezpiecznymi specyfikami są te o działaniu miejscowym. Wynika to z faktu, iż nie metabolizują się one wewnątrz naszego ciała. Ponadto najrzadziej wywołują skutki niepożądane, dlatego mogą być stosowane przez prawie każdego.

FAQ:

  1. Jakie są przyczyny trądziku?

Do przyczyn trądziku zaliczamy wiele czynników, ponieważ schorzenie to jest bardzo złożone. Z reguły wyróżnia się takie powody jak, m.in.: nieprawidłowa dieta, nadmierna ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne, niepoprawne funkcjonowanie naczyń krwionośnych czy predyspozycje genetyczne.

  1. Jak wyleczyć trądzik pospolity i trądzik różowaty?

Leki w formie maści i tabletek uznawane są za jedną ze skuteczniejszych form terapii. Powinny one być jednak połączone z odpowiednią pielęgnacją oraz dbaniem o swój ogólny stan zdrowia. Ponadto do swojej rutyny można wprowadzić naturalne zabiegi z użyciem wyciągów roślinnych, np. liści zielonej herbaty, fiołka trójbarwnego lub mniszka lekarskiego.

  1. Jakie maści najpopularniejsze są wśród osób cierpiących na trądzik różowaty?

Bardzo chętnie wykorzystywane przez pacjentów są leki na trądzik różowaty na receptę w postaci maści z m.in. nadtlenkiem benzoilu oraz metronidazolem.